  • EEF-SL0D101ER
EEF-SL0D101ER
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SL0D101ER
HK JDW NO:
590-EEF-SL0D101ER
Datasheet:
EEF-SL0D101ER
Purchasing and Inquiry
EEF-SL0D101ER Overview
For power systems, 3A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.A value of 9mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).(DC) voltages rated at 2V achieve stable operation.Dissipation factor of 0.06 % is important to note for the part.When operating at -40°C~105°C, the temperature should remain stable.
EEF-SL0D101ER Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-SL0D101ER Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SL0D101ER
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2006
  • Series
    SP-Cap SL
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    9mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    20μA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    7.3mm