  • EEF-SL0D151CR
EEF-SL0D151CR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SL0D151CR
HK JDW NO:
590-EEF-SL0D151CR
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-SL0D151CR
Purchasing and Inquiry
EEF-SL0D151CR Overview
3A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm.A stable operating temperature is -40°C~105°C.
EEF-SL0D151CR Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-SL0D151CR Applications
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SL0D151CR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SP-Cap SL
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm