  • EEF-SL0D151R
EEF-SL0D151R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SL0D151R
HK JDW NO:
590-EEF-SL0D151R
Datasheet:
EEF-SL0D151R
Purchasing and Inquiry
EEF-SL0D151R Overview
A value of 9mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).In order for the device to operate reliably, a rated voltage (DC) of 2V is required.Note that this part has a dissipation factor of 0.06 %.A stable operation requires an operating temperature of -40°C~105°C.
EEF-SL0D151R Features
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-SL0D151R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SL0D151R
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    9mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    18μA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    7.3mm