  • EEF-SL0E151R
EEF-SL0E151R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SL0E151R
HK JDW NO:
590-EEF-SL0E151R
Datasheet:
EEF-SL0E151R
Purchasing and Inquiry
EEF-SL0E151R Overview
In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 9mOhm.The dissipation factor of the part is 0.06 %.A stable operating temperature is -40°C~105°C.
EEF-SL0E151R Features
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-SL0E151R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SL0E151R
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2006
  • Series
    SP-Cap SL
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    9mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    22.5μA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    7.3mm