  • EEF-SR0J680R
EEF-SR0J680R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SR0J680R
HK JDW NO:
590-EEF-SR0J680R
Datasheet:
EEF-SR0J680R
Purchasing and Inquiry
EEF-SR0J680R Overview
6.3A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm, this electrical device works as follows.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
EEF-SR0J680R Features
6.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-SR0J680R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SR0J680R
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    130.010913mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Series
    SP-Cap, SR
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    42.8μA
  • Ripple Current
    6.3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.3A @ 100kHz
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm