  • EEF-SX0D181R
EEF-SX0D181R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SX0D181R
HK JDW NO:
590-EEF-SX0D181R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-SX0D181R
Purchasing and Inquiry
EEF-SX0D181R Overview
This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm.An operating voltage of URdc = 2V is required for stable operation.The dissipation factor for this part is 0.06 %.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
EEF-SX0D181R Features
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-SX0D181R Applications
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SX0D181R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SP-Cap SX
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    9mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    21.6μA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm