  • EEF-SX0D271XE
EEF-SX0D271XE
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SX0D271XE
HK JDW NO:
590-EEF-SX0D271XE
Datasheet:
EEF-SX0D271XE
Purchasing and Inquiry
EEF-SX0D271XE Overview
7.5A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 6mOhm on this electrical device.Dissipation factor of 0.06 % is important to note for the part.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
EEF-SX0D271XE Features
7.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-SX0D271XE Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SX0D271XE
    Select All
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Voltage
    2V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    54μA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm