  • EEF-SX0E221E7
EEF-SX0E221E7
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SX0E221E7
HK JDW NO:
590-EEF-SX0E221E7
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-SX0E221E7
Purchasing and Inquiry
EEF-SX0E221E7 Overview
Systems need 7A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 7mOhm.Note that this part has a dissipation factor of 0.06 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
EEF-SX0E221E7 Features
7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-SX0E221E7 Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SX0E221E7
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    55μA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm