  • EEF-SX0E221ER
EEF-SX0E221ER
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SX0E221ER
HK JDW NO:
590-EEF-SX0E221ER
Purchasing and Inquiry
EEF-SX0E221ER Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 6.3A @ 100kHz to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm, this electrical device works as follows.The 2 comp2nt remains in place.Moreover, the part has a dissipation factor 0.06 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
EEF-SX0E221ER Features
6.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-SX0E221ER Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SX0E221ER
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    55μA
  • Ripple Current
    3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Ripple Current (AC)
    3A
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    4.3mm