  • EEF-SX0E331XE
EEF-SX0E331XE
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SX0E331XE
HK JDW NO:
590-EEF-SX0E331XE
Purchasing and Inquiry
EEF-SX0E331XE Overview
In order to power systems, 7.5A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.ESR (Equivalent Series Resistance) of 6mOhm is observed in this electrical device.This comp2nt has a pin number of 2.Note that this part has a dissipation factor of 0.06 %.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
EEF-SX0E331XE Features
7.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-SX0E331XE Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SX0E331XE
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    82.5μA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Ripple Current (AC)
    3.5A
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm