  • EEF-SX0G331XE
EEF-SX0G331XE
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SX0G331XE
HK JDW NO:
590-EEF-SX0G331XE
Datasheet:
EEF-SX0G331XE
Description:
SP-Cap SX Series 330μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 330μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to SP-Cap SX series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the EEF-SX0G331XE capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Panasonic Electronic Components EEF-SX0G331XE EEF-SX0G331XE Capacitor EEF-SX0G331XE Capacitor. Voltage - Rated often has values of 4V.
SP-Cap SX Series
Capacitance: 330μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of EEF-SX0G331XE Aluminum Polymer Capacitors.
  • To enhance power efficiency
  • Power Factor Correction
  • Smoothing Noise Filtering
  • Motor Start
  • PFC
  • Power Line Buffering
  • Lighting Ballast
  • Decoupling Noise Filtering
  • Flashtube Ignition
  • DC Buffering
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SX0G331XE
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm