  • EEF-UD0E181ER
EEF-UD0E181ER
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UD0E181ER
HK JDW NO:
590-EEF-UD0E181ER
Datasheet:
EEF-UD0E181ER
Purchasing and Inquiry
EEF-UD0E181ER Overview
There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm on this electrical device.An operating temperature of -40°C~105°C is recommended for stable operation.
EEF-UD0E181ER Features
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UD0E181ER Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UD0E181ER
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.027mA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm