  • EEF-UD0G121ER
EEF-UD0G121ER
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UD0G121ER
HK JDW NO:
590-EEF-UD0G121ER
Datasheet:
EEF-UD0G121ER
Purchasing and Inquiry
EEF-UD0G121ER Overview
For power systems, 3A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.The device has an ESR of 15mOhm.An operating voltage of URdc = 4V is required for stable operation.Note that this part has a dissipation factor of 0.1 %.An operating temperature of -40°C~105°C is recommended for stable operation.
EEF-UD0G121ER Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UD0G121ER Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UD0G121ER
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    130.010913mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.048mA
  • Ripple Current
    3A
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    7.3mm