  • EEF-UD0G121XE
EEF-UD0G121XE
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UD0G121XE
HK JDW NO:
590-EEF-UD0G121XE
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-UD0G121XE
Description:
SP-Cap UD Series 120μF 4V Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 120μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to SP-Cap UD series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the EEF-UD0G121XE capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -40°C~105°C. Panasonic Electronic Components EEF-UD0G121XE is suitable to conduct the ripple current at 3.4A. EEF-UD0G121XE Capacitor is mounted by Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 4V. There are 2 terminals embeded in EEF-UD0G121XE Capacitor. There are 0.048mA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has SMD/SMT terminations in total. The part is packaged by BULK. The 2917 refer to case code (imperial). Case Code (Metric) includes 7343.
SP-Cap UD Series
Capacitance: 120μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -40°C~105°C
There are great quantities of applications of EEF-UD0G121XE Aluminum Polymer Capacitors.
  • Motor Control
  • Server motherboards
  • Decoupling Noise Filtering
  • Signal decoupling & power bypass
  • Motor Start
  • Power Line Buffering
  • Lighting Ballast
  • Power Factor Correction
  • UPS Buffering
  • DC Buffering
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UD0G121XE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    130.010913mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SP-Cap UD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.048mA
  • Ripple Current
    3.4A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.4A @ 100kHz
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    7.3mm