  • EEF-UD0G151XE
EEF-UD0G151XE
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UD0G151XE
HK JDW NO:
590-EEF-UD0G151XE
Datasheet:
EEF-UD0G151XE
Purchasing and Inquiry
EEF-UD0G151XE Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.3A @ 100kHz.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 12mOhm.In order to maintain stable operation, a nominal (DC) voltage of 4V is required.Stable operation requires -40°C~105°C as the operating temperature.
EEF-UD0G151XE Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UD0G151XE Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UD0G151XE
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    WRAPAROUND
  • Weight
    130.010913mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.06mA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    7.3mm