  • EEF-UD0J121ER
EEF-UD0J121ER
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UD0J121ER
HK JDW NO:
590-EEF-UD0J121ER
Datasheet:
EEF-UD0J121ER
Purchasing and Inquiry
EEF-UD0J121ER Overview
3A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm is observed in this electrical device.When operating at -40°C~105°C, the temperature should remain stable.
EEF-UD0J121ER Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UD0J121ER Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UD0J121ER
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    7.3mm