  • EEF-UD0J121LR
EEF-UD0J121LR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UD0J121LR
HK JDW NO:
590-EEF-UD0J121LR
Datasheet:
EEF-UD0J121LR
Purchasing and Inquiry
EEF-UD0J121LR Overview
For power systems, 3.4A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm on this electrical device.Note that this part has a dissipation factor of 0.1 %.A stable operation requires an operating temperature of -40°C~105°C.
EEF-UD0J121LR Features
3.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UD0J121LR Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UD0J121LR
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Resistance
    9mOhm
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    3.4A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.4A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    7.3mm