  • EEF-UE0D391XR
EEF-UE0D391XR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UE0D391XR
HK JDW NO:
590-EEF-UE0D391XR
Datasheet:
EEF-UE0D391XR
Description:
SP-Cap UE Series 390μF 2V Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 390μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to SP-Cap UE series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the EEF-UE0D391XR capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -40°C~105°C. Panasonic Electronic Components EEF-UE0D391XR is suitable to conduct the ripple current at 3.5A. EEF-UE0D391XR Capacitor is mounted by Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 2V. There are 2 terminals embeded in EEF-UE0D391XR Capacitor. There are 0.0468mA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has SMD/SMT terminations in total. The part is packaged by BULK.
SP-Cap UE Series
Capacitance: 390μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -40°C~105°C
There are great quantities of applications of EEF-UE0D391XR Aluminum Polymer Capacitors.
  • Motor Start
  • PFC
  • Flashtube Ignition
  • Lighting Ballast
  • To enhance power efficiency
  • Power Factor Correction
  • Motor Control
  • DC Buffering
  • Coupling or blocking
  • Voltage Doubling
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UE0D391XR
    Select All
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0468mA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    2V