  • EEF-UE0D471XE
EEF-UE0D471XE
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UE0D471XE
HK JDW NO:
590-EEF-UE0D471XE
Datasheet:
EEF-UE0D471XE
Purchasing and Inquiry
EEF-UE0D471XE Overview
3.5A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 10mOhm, this electrical device works as follows.In order for the device to operate reliably, a rated voltage (DC) of 2V is required.It is recommended to operate at -40°C~105°C for stable operation.
EEF-UE0D471XE Features
3.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UE0D471XE Applications
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UE0D471XE
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.094mA
  • Ripple Current
    3.5A
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    WRAPAROUND
  • Weight
    130.010913mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%