  • EEF-UE0D561LR
EEF-UE0D561LR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UE0D561LR
HK JDW NO:
590-EEF-UE0D561LR
Datasheet:
EEF-UE0D561LR
Purchasing and Inquiry
EEF-UE0D561LR Overview
There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm on this electrical device.The rated DC voltage (URdc) required for stable operation is 2V.The dissipation factor of the part is 0.1 %.A stable operation requires an operating temperature of -40°C~105°C.
EEF-UE0D561LR Features
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UE0D561LR Applications
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UE0D561LR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    Polymer
  • Resistance
    7mOhm
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0672mA
  • Ripple Current
    3.7A
    0.1
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    7.3mm