  • EEF-UE0E331XE
EEF-UE0E331XE
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UE0E331XE
HK JDW NO:
590-EEF-UE0E331XE
Datasheet:
EEF-UE0E331XE
Purchasing and Inquiry
EEF-UE0E331XE Overview
Systems need 3.5A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.ESR (Equivalent Series Resistance) of 10mOhm is observed in this electrical device.Stable operation requires -40°C~105°C as the operating temperature.
EEF-UE0E331XE Features
3.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UE0E331XE Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UE0E331XE
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    WRAPAROUND
  • Weight
    130.010913mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0825mA
  • Ripple Current
    3.5A
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    7.3mm