  • EEF-UE0E471LE
EEF-UE0E471LE
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UE0E471LE
HK JDW NO:
590-EEF-UE0E471LE
Datasheet:
EEF-UE0E471LE
Purchasing and Inquiry
EEF-UE0E471LE Overview
For power systems, 3.7A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm on this electrical device.The dissipation factor of the part is 0.1 %.For stable operation, the operating temperature should be -40°C~105°C.
EEF-UE0E471LE Features
3.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UE0E471LE Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UE0E471LE
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    7mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1175mA
  • Ripple Current
    3.7A
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    7.3mm