  • EEF-UE0G221XE
EEF-UE0G221XE
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UE0G221XE
HK JDW NO:
590-EEF-UE0G221XE
Datasheet:
EEF-UE0G221XE
Purchasing and Inquiry
EEF-UE0G221XE Overview
Systems need 3.5A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 10mOhm.An operating voltage of URdc = 4V is required for stable operation.For stable operation, the operating temperature should be -40°C~105°C.
EEF-UE0G221XE Features
3.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UE0G221XE Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UE0G221XE
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    WRAPAROUND
  • Weight
    130.010913mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.088mA
  • Ripple Current
    3.5A
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    7.3mm