  • EEF-UE0J221LR
EEF-UE0J221LR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UE0J221LR
HK JDW NO:
590-EEF-UE0J221LR
Datasheet:
EEF-UE0J221LR
Purchasing and Inquiry
EEF-UE0J221LR Overview
A value of 7mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).Various factors contribute to the dissipation factor of 0.1 %.It is recommended to operate at -40°C~105°C for stable operation.
EEF-UE0J221LR Features
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UE0J221LR Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UE0J221LR
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    55.5mA
  • Ripple Current
    3.7A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Ripple Current (AC)
    3.7A
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    7.3mm