  • EEF-UE0J221R
EEF-UE0J221R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UE0J221R
HK JDW NO:
590-EEF-UE0J221R
Datasheet:
EEF-UE0J221R
Purchasing and Inquiry
EEF-UE0J221R Overview
The device has an ESR of 15mOhm.Moreover, the part has a dissipation factor 0.1 %.For stable operation, the operating temperature should be -40°C~105°C.
EEF-UE0J221R Features
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UE0J221R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UE0J221R
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    15mOhm
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.05544mA
  • Ripple Current
    3A
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    7.3mm