  • EEH-AZF1E151
EEH-AZF1E151
advertisement
Manufacturer No:
EEH-AZF1E151
HK JDW NO:
590-EEH-AZF1E151
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEH-AZF1E151
Purchasing and Inquiry
EEH-AZF1E151 Overview
Systems need 800mA @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.Electrical device with 27mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).A ripple current @ Low Frequency is required for 120mA @ 100Hz to fully perform its function.It is recommended to operate at -55°C~150°C for stable operation.
EEH-AZF1E151 Features
800mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~150°C
EEH-AZF1E151 Applications
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
EEH-AZF1E151
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 150°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    120mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    800mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm