  • EEH-ZA1E101XV
EEH-ZA1E101XV
advertisement
Manufacturer No:
EEH-ZA1E101XV
HK JDW NO:
590-EEH-ZA1E101XV
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEH-ZA1E101XV
Purchasing and Inquiry
EEH-ZA1E101XV Overview
For power systems, 2A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 30mOhm on this electrical device.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 300mA @ 100Hz so it is able to operate properly.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
EEH-ZA1E101XV Features
2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEH-ZA1E101XV Applications
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
EEH-ZA1E101XV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ZA, Anti-Vibration
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm