  • EEH-ZA1J100V
EEH-ZA1J100V
advertisement
Manufacturer No:
EEH-ZA1J100V
HK JDW NO:
590-EEH-ZA1J100V
Datasheet:
EEH-ZA1J100V
Purchasing and Inquiry
EEH-ZA1J100V Overview
1A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.A value of 120mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).To enable 100mA @ 100Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
EEH-ZA1J100V Features
1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 120mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEH-ZA1J100V Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEH-ZA1J100V
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    ZA, Anti-Vibration
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    10μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    100mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm