  • EEH-ZA1V151P
EEH-ZA1V151P
advertisement
Manufacturer No:
EEH-ZA1V151P
HK JDW NO:
590-EEH-ZA1V151P
Datasheet:
EEH-ZA1V151P
Purchasing and Inquiry
EEH-ZA1V151P Overview
2.3A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 27mOhm is observed in this electrical device.In order to fully perform its function, 345mA @ 100Hz requires a ripple current at low frequency.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
EEH-ZA1V151P Features
2.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEH-ZA1V151P Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEH-ZA1V151P
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Material
    Polymer
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    ZA
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hybrid
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    900 μm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    52.5μA
  • Ripple Current
    2.3A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    .12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    345mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    2.3A
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm