  • EEH-ZA1V680XP
EEH-ZA1V680XP
advertisement
Manufacturer No:
EEH-ZA1V680XP
HK JDW NO:
590-EEH-ZA1V680XP
Datasheet:
EEH-ZA1V680XP
Purchasing and Inquiry
EEH-ZA1V680XP Overview
System power is determined by 2A @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 35mOhm.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.There must be a rated (DC) voltage (URdc) of 35V.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
EEH-ZA1V680XP Features
2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 35V
an operating temperature of -55°C~105°C
EEH-ZA1V680XP Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEH-ZA1V680XP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    ZA
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    35V
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 15 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0238mA
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    6.6mm