  • EEH-ZC1E151P
EEH-ZC1E151P
advertisement
Manufacturer No:
EEH-ZC1E151P
HK JDW NO:
590-EEH-ZC1E151P
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
EEH-ZC1E151P Overview
System power is determined by 1.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 27mOhm.In order to fully perform its function, 240mA @ 100Hz requires a ripple current at low frequency.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~125°C.
EEH-ZC1E151P Features
1.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
EEH-ZC1E151P Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
EEH-ZC1E151P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ZC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    240mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm