  • EEH-ZC1V151V
EEH-ZC1V151V
advertisement
Manufacturer No:
EEH-ZC1V151V
HK JDW NO:
590-EEH-ZC1V151V
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEH-ZC1V151V
Purchasing and Inquiry
EEH-ZC1V151V Overview
1.6A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.The device has an ESR of 27mOhm.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.Stable operation requires a temperature of -55°C~125°C.
EEH-ZC1V151V Features
1.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
EEH-ZC1V151V Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEH-ZC1V151V
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    ZC, Anti-Vibration
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    240mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm