  • EEH-ZE1E331V
EEH-ZE1E331V
advertisement
Manufacturer No:
EEH-ZE1E331V
HK JDW NO:
590-EEH-ZE1E331V
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
EEH-ZE1E331V Overview
In order to power systems, 900mA @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.There is a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 135mA @ 100Hz so it is able to operate properly.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~145°C.
EEH-ZE1E331V Features
900mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~145°C
EEH-ZE1E331V Applications
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
EEH-ZE1E331V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~145°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ZE, Anti-Vibration
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 145°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    135mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    900mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm