  • EEH-ZE1H680V
EEH-ZE1H680V
advertisement
Manufacturer No:
EEH-ZE1H680V
HK JDW NO:
590-EEH-ZE1H680V
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEH-ZE1H680V
Purchasing and Inquiry
EEH-ZE1H680V Overview
600mA @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 30mOhm.In order to fully perform its function, 90mA @ 100Hz requires a ripple current at low frequency.A stable operating temperature is -55°C~145°C.
EEH-ZE1H680V Features
600mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~145°C
EEH-ZE1H680V Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
EEH-ZE1H680V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~145°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ZE, Anti-Vibration
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 145°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    90mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm