  • EEH-ZK1E101UV
EEH-ZK1E101UV
advertisement
Manufacturer No:
EEH-ZK1E101UV
HK JDW NO:
590-EEH-ZK1E101UV
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
EEH-ZK1E101UV Overview
System power is determined by 1.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 50mOhm.In order to fully perform its function, 195mA @ 100Hz requires a ripple current at low frequency.A stable operating temperature is -55°C~125°C.
EEH-ZK1E101UV Features
1.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 50mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
EEH-ZK1E101UV Applications
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
EEH-ZK1E101UV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ZKU, Anti-Vibration
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    195mA @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.252 6.40mm