  • EEH-ZK1E151XP
EEH-ZK1E151XP
advertisement
Manufacturer No:
EEH-ZK1E151XP
HK JDW NO:
590-EEH-ZK1E151XP
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEH-ZK1E151XP
Purchasing and Inquiry
EEH-ZK1E151XP Overview
Systems need 1.8A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.ESR (Equivalent Series Resistance) of 30mOhm is observed in this electrical device.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~125°C.
EEH-ZK1E151XP Features
1.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
EEH-ZK1E151XP Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEH-ZK1E151XP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    ZK
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm