  • EEH-ZK1E271V
EEH-ZK1E271V
advertisement
Manufacturer No:
EEH-ZK1E271V
HK JDW NO:
590-EEH-ZK1E271V
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEH-ZK1E271V
Purchasing and Inquiry
EEH-ZK1E271V Overview
In order to power systems, 2A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 27mOhm, this electrical device works as follows.When operating at -55°C~125°C, the temperature should remain stable.
EEH-ZK1E271V Features
2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
EEH-ZK1E271V Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEH-ZK1E271V
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    ZK, Anti-Vibration
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm