  • EET-HC2C182DA
EET-HC2C182DA
advertisement
Manufacturer No:
EET-HC2C182DA
HK JDW NO:
590-EET-HC2C182DA
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
EET-HC2C182DA
Description:
TS-HC 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.7A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HC2C182DA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TS-HC
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    111mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    111mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.61mA
  • Ripple Current
    2.7A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.78A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm