  • EET-HC2C222DA
EET-HC2C222DA
advertisement
Manufacturer No:
EET-HC2C222DA
HK JDW NO:
590-EET-HC2C222DA
Datasheet:
EET-HC2C222DA
Description:
TS-HC 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HC2C222DA
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    2200μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.06A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm