  • EET-HC2C821HA
EET-HC2C821HA
advertisement
Manufacturer No:
EET-HC2C821HA
HK JDW NO:
590-EET-HC2C821HA
Datasheet:
EET-HC2C821HA
Description:
TS-HC 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HC2C821HA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    243mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.0866mA
  • Ripple Current
    2A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    22mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm