  • EET-HC2S331CA
EET-HC2S331CA
advertisement
Manufacturer No:
EET-HC2S331CA
HK JDW NO:
590-EET-HC2S331CA
Datasheet:
EET-HC2S331CA
Description:
TS-HC 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.42A 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HC2S331CA
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    553mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.1169mA
  • Ripple Current
    1.42A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.42A @ 120Hz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    25mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm