  • EET-HC2S471DA
EET-HC2S471DA
advertisement
Manufacturer No:
EET-HC2S471DA
HK JDW NO:
590-EET-HC2S471DA
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
EET-HC2S471DA
Description:
TS-HC 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HC2S471DA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TS-HC
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    470μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    388mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    420V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.3329mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.71A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm