  • EET-HC2W331KF
EET-HC2W331KF
advertisement
Manufacturer No:
EET-HC2W331KF
HK JDW NO:
590-EET-HC2W331KF
Datasheet:
EET-HC2W331KF
Description:
TS-HC 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.24A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HC2W331KF
    Select All
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    553mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.1561mA
  • Ripple Current
    1.24A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.38A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.932A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm