  • EET-HD2G391JJ
EET-HD2G391JJ
advertisement
Manufacturer No:
EET-HD2G391JJ
HK JDW NO:
590-EET-HD2G391JJ
Datasheet:
EET-HD2G391JJ
Description:
TS-HD 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HD2G391JJ
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    TS-HD
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    390μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.18491mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.55A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.17A @ 10kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm