  • EET-UQ2S331DA
EET-UQ2S331DA
advertisement
Manufacturer No:
EET-UQ2S331DA
HK JDW NO:
590-EET-UQ2S331DA
Description:
330μF Capacitor 20% Bulk 1.95A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EET-UQ2S331DA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    603mOhm
  • Leakage Current
    1.11687mA
  • Ripple Current
    1.95A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Tan Delta
    0.15
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Length
    30mm