  • EETEE2E521JJ
EETEE2E521JJ
advertisement
Manufacturer No:
EETEE2E521JJ
HK JDW NO:
590-EETEE2E521JJ
Description:
520μF Capacitor 20% 2A 10mm
Step5Bar-code shipping tag
EETEE2E521JJ
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    520μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    478mOhm
  • Voltage
    250V
  • Leakage Current
    1.08167mA
  • Ripple Current
    2A
  • Ripple Current (AC)
    2A
  • Diameter
    25mm
  • Height
    35mm
  • Length
    35mm