  • EETXB2W390BA
EETXB2W390BA
advertisement
Manufacturer No:
EETXB2W390BA
HK JDW NO:
590-EETXB2W390BA
Description:
39μF Capacitor 20% Bulk 370mA 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EETXB2W390BA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    39μF
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.779Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Leakage Current
    0.39743mA
  • Ripple Current
    370mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm