  • EEU-ED2V220B
EEU-ED2V220B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-ED2V220B
HK JDW NO:
590-EEU-ED2V220B
Datasheet:
EEU-ED2V220B
Description:
ED 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 480mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-ED2V220B
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ED
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.472mA
  • Ripple Current
    480mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    192mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    480mA @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm