  • EEU-FA1J182
EEU-FA1J182
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FA1J182
HK JDW NO:
590-EEU-FA1J182
Description:
1800μF Capacitor 20% 3.205A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FA1J182
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1800μF
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Ripple Current
    3.205A
  • Tan Delta
    0.1
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm