  • EEU-FA1V221L
EEU-FA1V221L
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FA1V221L
HK JDW NO:
590-EEU-FA1V221L
Description:
EEU-FA 220μF Capacitor 20% 730mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FA1V221L
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Series
    EEU-FA
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Leakage Current
    0.077mA
  • Ripple Current
    730mA
  • Tan Delta
    0.12
  • Diameter
    8mm
  • Height
    15mm